Kekova Özel Tekne Turu - Kekova batık kent özel tekne turları, Privat boat trips to Kekova sunken city from ucagiz

İçeriğe git

Ana menü:

  

Kekova Özel Tekne Turu


Kekova, Doğa ile tarihin bütünleştirip ve birde turkuaz deniz eklenince ortaya çıkan yeryüzü cennetidir, bölge birbirinden güzel koylarla çevrilidir. Eski adı Theimussa olan olan Üçagız köyünden tekne ile ulaşılan kaleköy (Simena ) ve karşında (Güney taraf ) tarihi batık şehir bulunan Kekova adası nın da içinde olan tüm bölge Kekovadır.

Likyalılar döneminde, ikici yüzyılda meydana gelen depremlerde yerle bir olan Kekova Adası Bizanslılar döneminde yükselme çağına ulaşmış ama Arap istilası yüzünden ada kendi kaderine terkedilmiştir.
1990 senesinden itibaren sit alanı olarak ilan edilen Kekova Adasının batık şehir kısmnda yüzmek yasaklanmıştır.Adanın Batı ücünda bulunan ve sadece tekne ile ulasılabilen Tersane koyunda yüzme imkanı bulabileceğiniz gibi aynı zamanda karayada cıkıp bizans döneminden günümüze ulaşan tarihi kilise ve diğer kalıntıları görebilirsiniz.

Hava şartlarına bağlı olarak Doğu veya  Batı Rotası, Kekova Adası veya Aperlai Rotasına gidebilirsiniz.


Rota

Öncelikle belirtmek isteriz ki, sizlere sunmuş olduğumuz özel veya karışık tekne turları programlarımızı sadece siz misafirlerimizin arzuları doğrultusunda olmakla birlikle öncelikle hava şartları ve koyların doluluk oranı ve misafirlerimizin arzuları doğrultusunda belirliyoruz. Diğer tur tekneleri ile aynı koyları paylaşmaktansa misafirlerimizin kendilerini rahat ve özgür hissedebileceği sakin koyları tercih ediyoruz. Tekne turumuz esnasında, su sporları aktivitelerini yapmak isterseniz bölgemizde bulunan su sorları teknesin bulunan su kayağı, ringo gibi su sporlarını ücret karşılığı istediğiniz zaman yapabilir ve aktivite dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Kekova Batıkkent tekne turumuza sabah saat 10:30’da Üçağız limanından hareketle başlıyoruz ve ilk durağımıza doğru yola çıkıyoruz.


Sizler güvertelerimizde çay ve kahvelerinizi yudumlayıp Akdenizin berrak sularını seyrederken biz de ilk durağımıza doğru devam ediyoruz.


İlk yüzme molası, Akdeniz’in serin ve güzel sularında yüzme ve serinleme zamanı.


Her yüzme molamızda denizin altındaki gizli dünyayı keşfedebileceğiniz gibi kıyıya cıkıp sahilde bulunan Likya ve Roma dönemlerinden kalan kalıntıları görebilirsiniz.    


Sizler denizin tadını çıkaradurun biz de o sırada organik malzemeler kullandığımız, leziz zeytinyağlılarımız ve ızgara çeşitlerinden oluşan taze öğle yemeğini hazırlıyor olacağız.


Teknemizle batık şehre en yakın noktadan geçerken, iki bin yıl önce deprem sonucu kısmi sular altında kalan batık şehri görücez ve sizler ister fotoğraf çekebilir isterseniz şehri seyredebilirsiniz.


Batık şehrin eşsiz güzelliklerini arkamızda bırakarak rotamızı Kaleköy’e cevirdiğimizde, çiceklerle süslü daracık sokakları ve geleneksel taş yapılarıyla bu sokaklar sizleri Bizans ve Roma döneminden kalan kale ve Likyalılar döneminden kalan Kral Mezarları na götürücek.


Kaleköy’ü gezdikten sonra Kekova’ya veda edip dönüşe geçiyoruz


Sondurağımızda kendimizi Akdeniz’in serin sularına bırakıp Serinledikten sonra teknemizde siz müsafirlerimize karpuz yada kavun servimiz acılır. .


7 saatlik Kekova Tekne gezimiz süresince birtaraftan tarihi yerler görme fırsatını elde ederken, Hititlilerin Romalılarla, Avrupanın Asya, Hıritiyanlığın Müslümanlık ve
Yeşilin Mavi ile buluştugu Akdeniz’in serin sularında yüzmenin imkanını bulacaksınız. Kekova Boat Trip


Our boat day trip will take you along local bays of Kekova where history and turqouise sea melted aech other. Paradise on earth... Here, you’ll have opportinity to explore the ruins of Kekova’s sunken city which is still visible beneath the water’s surface and above the water you will see ancient churches ,Lycian, Roman and Helenistic footprints ..

Kekova Island is laying across from the Simena peninsula which was sunk (partly) under water due to several earthquakes during Lycian era (2nd cent. AD), later resettled and flourished under Byzantine reign. However, Arabian invasions forced Byzantines to desert the island which is continued to be inhabited.

In 1990, Kekova Island was declared a protected area by the Ministry of Environment and Forestry, swimming at of the sunken city territory is forbidden eversince. You can access Tersane bay (which is on the western part of the island) only by boat from ucagız, you can both swim and visit the ruins on the shore like the Byzantine church ruins.

According to weather condition you can choose to go Eastern Route, Western Route, Kekova Island or Aperlai Route.

Details

Please note that we are planning our private Kekova Sunken city boat trip according to weather conditions, density of bays and demands of our guests. Instead of anchoring inthe same bays with many other boats,we do prefer different bays to give you more privacyand a sense of comfort and freedom. During our Kekova daily boat trips, you can enjoy our watersports activities ( with a Local company based in Kekova ) like water ski, ringo for an extra fee above the Ucagız Kekova Tekne turları trip price.


Our Kekova boat trip begins sailing from  Ucagız Village to our first stop at 10:30.


As you sip your tea/coffee on our comfortable double decks and view the turquoise waters of Mediterranean , we take a swimming break in our first bay.

  
Now it’s time for swimming in the charming cool Mediterranean and refreshment.


At each swimming break, you can explore the secret underwater life, you can both swim and visit the ruins on the shore


Your all-organic lunch composed of tasty olive oil dishes and grills is cooked on our deck and freshly presented.


Following our pleasant lunch, we head to our next stop, where you can navigate towards depths of history as you get  a glimpse of the city ruins submerged two-thousand years ago due to               earthquakes. Cruising by the closest point of the sunken city, you can take photos or view the ruins and breathtaking nature.


After leaving the unmatched beauties of sunken city behind, we head to Kalekoy (Simena), where the grandeur of the Crusader fortress and the Lycian Royal Tombs are has been waiting for us.


After Kalekoy, we head to our last swimming break for refreshment in the sea than you will be served fresh water melon.

  

At 17:30 we head to our final stop, Ucagız Village Marina where we 've started.


During  the 7-hour Kekova boat trip, you’ll enjoy swimming in the cool Mediterranean and seeing the Lycian Coast of Turkey, where Hitite's met Romans, Europe meets Asia , Christianity met Islam and
Green meets Blue and releasing all your stresses of modern life.


 
İçeriğe dön | Ana menüye dön